Temmuz Ayına Özel Kampanya!

Çalışma Alanlarının Geleceği

calisma-alanlarinin-gelecegi

Emlak piyasası çalışma alanlarının neresinde duruyor? Piyasa uzmanlarına göre emlakçılar paylaşımlı ofis piyasasının potansiyelini henüz tam olarak idrak edebilmiş değil! Emlakçıların en büyük sorunların birisi çalışma alanlarını bir hizmet sektörü olarak görmemesi. Halbuki emlakçılık sadece ev kiralamak veya satmak değil! Peki geleceği daha da açık olan ve hızla büyüyen bir pazarı olan çalışma alanları neden emlakçılar tarafından yeterince ilgi görmüyor? Bu konuyu ele alan çalışma alanı sağlayıcıları geleceğe dönük tahminlerde bulundular;

Emlakçıların bakış açısı değişiyor

Yakın zamana kadar geleneksel yöntemleri takip eden firmalar bir ofis alanı kiralıyor ve ofisin düzenini değiştirmeden ofis sahibine kirasını ödüyor, zamanı geldiğinde ise ofisi boşaltıyordu. Toplantı ve çalışma alanı sağlayıcılarından Convene’in kurucularından Ryan Simonetti’ye göre ofis sahipleri daha önce fazla bir plan yapmıyor, geleneksel ofis düzenindeki mülklerini kiralıyordu.

Ancak gelişen yazılım ve veri ağı sayesinde emlakçılık, mülkiyet sahipliğinden ziyade üyelik paketine dönüştü. Ryan ise bu yüzden eskisi gibi tasarımı, yapımı ve bakımı pahalı ve tek düze ofisler yerine, daha kullanışlı ve rahat ofisler tasarlamaya başladıklarını belirtiyor. Bu sayede hem satıcılar hem de alıcılar için hem daha ucuza geliyor hem de daha verimli oluyor. Ofisleri kendi istedikleri şekilde değiştirebilen işverenler, çalışanlara, ve işlerine daha fazla odaklanabiliyor.

İşverenler geniş alanlar değil, mutlu ve üretken çalışanlar arıyor

Esnek çalışma alanı sağlayıcısı olan Industrious’un genel müdürü Anna Squires Levine’ye göre müşterileri için önemli olan çalışma alanının büyüklüğü değil, yaptıkları işten verimli sonuç almaları, “Satın almak istedikleri şey üretkenlik ve mutlu takım çalışanları. Industrious olarak bizim misyonumuz, çalışanların ofiste müthiş bir gün geçirmelerini, meşgul ve üretken olmalarını sağlamaktır.”

Levine, özellikle Google ve Facebook gibi dünya çapında etkin olan şirketlerin çalışma alanlarında ihtiyaç duyulacak her ince detayın düşünüldüğünü de sözlerine ekliyor. Bu sebeple herhangi bir çalışma alanı sağlayıcısı öncelikle firmanın profiline, ihtiyaçlarına, iş hedeflerine ve kültürel yapısına bakarak ofisler tasarlıyor. Dolayısıyla amaç, firma çalışanlarının motivasyonlarını ve mutluluğunu arttıracak ofis tasarımları üretmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaz Kampanyası 400 TL 250 TL'den başlayan fiyatlar sizi arayalım!

X