Nisan Ayına Özel Kampanya!

Girişimciler İçin Verimli Araştırma Teknikleri Nelerdir?

girisimciler-icin-verimli-arastirma-teknikleri-nelerdir

Girişimciler ürettikleri fikirlerle birlikte bir de iş modeli oluşturmak zorunda. Oluşturulan bu modelle hedef kitle, kaynaklar, gelir gibi pek çok konu belirlenebilir. İş modeli hazırlanırken özellikle müşteri ve pazar araştırması büyük önem taşır. Yaşanacak sorunların çözümü ve işinizin gelişebilmesi yapacağınız çalışmalarla mümkün. Sizin için derlediğimiz verimli araştırma teknikleri ile modelinizi çok daha kolay hazırlayabilirsiniz.

Talep ve Piyasa Araştırmasından Başlayın

İş modelinizin uygulanabilirliğini buradan başlayarak ölçebilirsiniz. Hedef kitlenizi ve bu kitlenin taleplerini belirlemek büyük önem taşır. Sunduğunuz ürün ya da hizmeti kim, niye alsın? Bu konuda yapacağınız kitle ve talebe yönelik araştırma, gelişiminizi sağlam bir zemin üzerine oturtur. Aynı zamanda gireceğiniz piyasanın boyutları da önemlidir. Çok büyük bir pazarda başlamak büyümenize engel olabilir. Piyasa şartlarının iyi araştırılıp doğru zamanda hamle yapılması gerekir. Girişiminizin ilk etabında bu tür bir rekabetten kaçınmak yararınıza olacaktır.

Araştırma Alanınızı Daraltın

Oluşturduğunuz iş modeli kavramlar üzerine kuruludur. Girişiminizle ilgili maliyet, yatırım gibi kavramları öğrenerek modelinizi daha profesyonel bir şekilde hazırlayabilmeniz mümkün. Kavramlarla ilgili araştırma yaparken ise doğrudan bu kavramları arayabilirsiniz. Model oluşturulurken karşılaşılan geniş kapsamlı konular da bu şekilde daha verimli araştırılabilir.

İş Alanınızı Her Yönüyle Öğrenin 

Girişiminiz hangi iş kolunda ise o alanın başlangıcından itibaren gelişim sürecini araştırmanız gerek. Özellikle iş modelinde belirlenen hedef kitle ve pazarlarda başarıya ulaşabilmek için işinizle bağlantılı her bilgiyi okumanız yararınıza olacaktır. Bu sayede, gözden kaçırdığınız noktaları yakalamanız da kolaylaşır.

Her Bilgiyi Not Etmeyin

İş modelinizin uygulanabilirliği noktasında araştırma yapmak büyük önem taşısa da okunan her bilginin kayda alınması fayda sağlamaz. Araştırmanızın verimli olabilmesi için işinize yaramayan bilgileri elemeniz gerekir. Böylece, tekrar geriye dönük bir eleme yapmanıza gerek kalmaz. Zamandan tasarruf ederken bilgi kirliliğinin de önüne geçmiş olursunuz.

Tecrübeli Girişimcilere Danışabilirsiniz

İş modeli oluştururken alanınızla ilgili pek çok bilgiye ihtiyaç duyarsınız. Bu bilgilere ulaşmanın en kolay yollarından biri tecrübeli girişimcilere danışmaktır. Alanınıza hakim girişimcilerin hem tecrübeleri hem de bilgileri modelinizi oluştururken size yardımcı olur.

Yeni Girişimi Büyütmek İçin Faydalı Siteler Nelerdir?

Linkedin: Özellikle network’ünüzün genişlemesi ve bilgi paylaşımı için bu sitede aktif olmakta fayda var.

Webrazzi: Hem kendi iş kolunuz hem de diğer girişim alanlarının gelişimlerini ve bilgilerini takip edebileceğiniz bir platform.

KOSGEB: KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimini destekler. Aynı zamanda, bu işletmeler için hibe ve teşvik programları hazırlar. Kurumun sitesini takip ederek siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

WordPress: Yeni girişiminizle ilgili üreteceğiniz içerikleri yayınlayarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Ciz.io: Bu site aslında fikrinizi iş modeline dönüştürmede kullanabileceğiniz en efektif araçlardan biri. Sitenin yardımıyla hazırlayacağınız iş modeli ile girişiminizi büyütebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir