Mayıs Ayına Özel Kampanya!

İş Dünyasının Geleceği: Esnek Bir Yapıya Kavuşmak

is-dunyasinin-gelecegi-esnek-bir-yapiya-kavusmak

Sevdiğiniz işi yapmak, aile kurmak, çocuklarınızla vakit geçirmek, sağlığınıza dikkat etmek, hobilerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirmek… Hayat akıp giderken tüm bunlar hepsini birden yapmak istediğiniz şeyler. Ancak genelde iş yoğunluğu veya çalışma şartları bunların birçoğuna müsaade etmiyor. Çok sayıda uzman tarafından yürütülen araştırmalara göre çalışanlar iş ortamı esnekliklerinden şikayetçi.

Werk adlı bir teknoloji platformu şikâyet ve gereklilikleri dikkate alarak çalışanların performanslarını iyileştirmek adına 6 önemli konu içeren bir çalışma düzenlemesi hazırladı. Platformun gerçekleştirdiği çalışmanın sonucuna göre şirketler önerilen 6 seçenekten en az 2 buçuğunu uyguladıklarında esnek bir yapıya ulaşmış olacaklar.

Bir firmanın personeline karşı esnekliğe sahip olamaması çalışanların performansını, üretkenliğini, işlerine bağlılığını ve hatta sağlıklarını olumsuz etkiler. Bu ise doğrudan şirketin kalitesini de düşürür. Bu tarz olumsuzlukları önlemek adına küçük fedakarlıklar yapmak işleri düzeltecektir.

Tüm bunları dikkate alan Werk ilk olarak esnek bir çalışma programı sunmayı teklif ediyor. Şirketler çalışanlarına kendileri için en uygun ve üretken oldukları zamanlarda çalışma fırsatını sunmalılar. Böylece onlar da ailelerine vakit geçirebilir ve doktor randevuları gidebilme gibi ihtiyaçlarını rahatlıkla yerine getirebilirler.

İkinci olarak konum çeşitliliği sunmak çalışanların moral ve motivasyonunu yükseltecektir. Şirketler personellerine düzenli olarak kullanabilecekleri farklı çalışma ortamları sunmalı. Bunlar ortak çalışma alanları, kafe, kütüphane vb. yerler olabilir.

Üçüncü olarak şirketler çalışanlarına 1-3 saat arası işlerinden uzak durma özerkliği sunarsa onlara beklenen veya beklenmeyen işlerini karşılama fırsatını da sunmuş olur. Bu durumda çalışanlar iş günlerinde mikro ayarlamalar yaparak iş hayatlarının özel hayatlarını kesintiye uğratmasını engellemiş olurlar.

Dördüncü bir tavsiye, çalışanlara farklı ortamlarda işlerini gerçekleştirme olanağı sağlamaktır. Bu durumda personel istediği yerde çalışabilir. Bazı görevler için hep bir arada olmak gerekirken, kimi zaman teknolojinin olanaklarından faydalanarak uzaktan bir iş de yürütülebilir. Bu durumda önemli olan iletişimi sağlamak.

Beşinci olarak iş seyahatlerini minimuma indirmek olacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle video konferans ve iş birliği araçları gereksiz yere seyahat etmekten kaçındırır.

Son olarak ise çalışanların iş saatlerini azaltma tavsiye mevcut. Bu seçenek az saatle personelin çalışma kaydetmeyeceği düşüncesine götürmesin. Aksine bu çalışma sistemini benimseyenler hedefleri azaltılmış saatler içerisinde üretme deneyim ve becerisine sahip olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir