Haziran Ayına Özel Kampanya!

İş Yerinde Stres Azaltma Yolları

İş Yerinde Stres Azaltma Yolları

Stres her nerde olursak olalım geçerliliğini yitirmeyen bir anti-motivasyon kaynağıdır. Şunu bilmek gerekiyor ki, stresi yok etmek ya da hayatımızdan tamamen çıkarmak imkansız. Ancak onu en iyi şekilde yönetebilir ve kontrol altında tutabiliriz. Özellikle iş yerlerinde stres yönetiminin en iyi şekilde yapılabilmesi üzerine sizin için önemli bilgiler derledik.

Pozitif Olun!

Stres azaltma yöntemleri içerisinde pozitif olmak en temel prensipler arasında yer alıyor. Pozitif olmak pek çok anlamda insanı koruyan görünmez bir kalkan gibidir. Burada pozitif olmaktan kasıt, etrafa sürekli gülücükler saçan, her şeyi kabul eden, fikirsiz biri olmak değil. Tam tersine iyi bir yönlendirme gücüyle çevreyi ve iş alanını doğru anlamaktır. Bu sayede aksi durumları kendinize çekmekten de uzak olabilirsiniz.

Etkin Bir Dinleyici Olun!

Dinlemek çoğu zaman duymak ile karışan bir eylemdir. Etkin bir dinleyici olmak, karşınızdaki insanı anlamaya hazır olmak anlamına geliyor. Bu sayede muhtemel yanlış anlaşılmalardan ötürü ortaya çıkan stresin önüne geçmek daha kolay hale gelecek. Stres azaltma isteği, herhangi bir çaba olmaksızın geçerli olamaz.

İş Arkadaşlarınızla Kaliteli Zaman Geçirin

İş arkadaşlarınızla vakit geçirmek pek çok anlamda size fayda sağlar. Özellikle yakından tanıdığınız kimselerle iş yerinde yaşadığınız sorunlar hakkında fikir birliği yapıyor olmanız, rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu aynı zamanda doğru iletişimin önündeki en büyük engel olan ön yargıların ortadan kalkması için de şahane bir yoldur.

Nefes Egzersizlerini Atlamayın

Stres yönetiminde en önemli adımlar arasında nefes egzersizleri de yer alıyor. Nefes egzersizi deyip geçmeyin, beynin en büyük ihtiyacı oksijen. Stres kaynağınız iş yükü, iş vereniniz ya da bir iş arkadaşınız olabilir. Her bir durum için öncelikle kendinizi güçlü tutmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Stres azaltma teknikleri içerisinde oldukça etkili olan bu egzersizler sizi zihinsel olarak arındırır. Günün devamında daha çok tolerans sahibi olabilirsiniz.

Kısa Molalarla Tazelenin

Stresle başa çıkmanın en önemli adımlarından bir diğeri de molalar. Mümkünse açık havaya çıkın ve hareket edin. Masa başı mesai yapan kimseler için özellikle küçük hareketler oldukça önemli bir motivasyon sağlıyor. Güne daha enerjik devam edebilmek kısa molalar verin.

Yüksek Stres Anlarında Kahve İçmeyin!

Kahve pek çok anlamda uyarıcı roldedir. Zaten yüksek stres altındayken kahvenin verdiği enerji ile daha çok yükselebilir, sonradan pişman olacağınız şekilde davranabilirsiniz. Bu yüzden stres seviyeniz top noktasındayken, kahve yerine çayı tercih etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaz Kampanyası 400 TL 250 TL'den başlayan fiyatlar sizi arayalım!

X