Temmuz Ayına Özel Kampanya!

İşinizde Başarı Yakalamak İçin 5 İpucu

isinizde-basari-yakalamak-icin-5-ipucu

Kendi işinize başlamaya karar verdiğiniz andan itibaren çevrenizden birçok tavsiye de gelmeye başlar. Bu tavsiyelerden birçoğu da genellikle ilk adımın ne olması gerektiğini bilmeyen insanlar olur. İnternete daldığınız andan itibarense birçok makale, sayısız liste ve başarılı/başarısız deneyimlerini paylaşan insanlar arasında kaybolursunuz. Bu süreçte yapmanız gereken; çok aşırı derecede düşünmenin ve analiz peşinde koşmanın yakasını bırakıp gerçekten işe yarar adımlarla amacınıza ulaşmaya çalışmanız olacaktır. Başarı yolunda giderken yapılması gereken beş önemli şey nedir diye sorduğunuzda, işte size yanıtı:

1. Detaylı Bir Planla Başlayın

Bu step başlangıçta yapılması gereken en zorunlu adım. Öyle bir strateji ile yola çıkmalısınız ki, zorluklarla mücadele etmeniz gerektiğinde bile destek planlarınız hazır olmalı. İlk etapta kulağa yapılması zor gelse de uzun vadede, başarı yolunda emin adımlarla yürürken detaylı bir çalışmanın faydasını göreceksiniz. Planınız karşılaşabileceğiniz fırsatları tanımlamalı, misyonunuzu açık bir şekilde belirtmeli, amacınızı tarif etmeli, ölçülebilir hedefler koymalı ve her bir basamak için zaman sınırı olmalı. Unutulmamalı ki; stratejik bir plan hazırlanırken en önemli özelliği esnek ve değişen ihtiyaçlara göre uyarlanabilir olmasıdır.

2. Network’ünüzü Güçlendirin

İşe ilk başladığınızda profesyonel network’ünüzden aldığınız destek olmasaydı, işinizde bugün geldiğiniz noktaya gelebilir miydiniz? Hala, bugünde network’ün ne kadar mühim olduğu vurgusunu yapıyoruz. İşinizi kurduğunuz andan itibaren, işinizin ‘ağızdan ağıza’ yayılmasını kendi çevrenizden başlamak üzere yapmalısınız. Kendi markanızın elçisi sizsiniz ve insanların neden sizin markanızı seçmesi gerektiğini en iyi şekilde onlara göstermelisiniz. Kendiniz başlatın, networkünüz genişletme adına ivme kazandırın. Etkinlikler ve ticari fuarlar profesyonel bağlantılarınızı artırmak için katılabileceğiniz en güzel yerler arasında. Bu ilk bağlantılar işinizi büyütmenize yardımcı olurken, gelecekteki iş beklentilerinize ve iş kapasitenize  göre stratejik ortaklıklara bile yol açabilir.

3. Çevrenizi Doğru İnsanlarla Doldurun

Doğru mentorler ya da stratejik partnerleriniz çevrenizde ihtiyaç duyduğunuz tek kişiler değildir. Bunun yanı sıra kendinizi doğru ekiple çevrelemek de eşit derecede önemli. Vizyonunuza uygun, akıllı, yetenekli ve sizi bir üst noktaya taşıyan kişilerden oluşan bir ekip inşa etmelisiniz. Onlar işinizi döndürmekle kalmayıp, aynı zamanda hızlandırabilmelidir de. Pozitif ve yapabilitesi yüksek çalışanlar ile oluşturulan takım teşvik edici bir kültür oluşturacaktır.

4. Rakiplerinizden Önde Olun

Sadece şuana ve günden güne geçen zamana odaklanmak ne kadar sağlıklı? Sektörünüzde yaşanacak hareketlenmeler de dahil olmak üzere, geleceğe odaklanmak için bir gözünüzün sürekli sektörel gelişmelerden haberdar olması lazım. Bir sonraki büyük adımı sezemiyorsanız, bir adım geriden gelmeyi göze almış demeksinizdir. Bu sebeple başarılı işletme sahipleri, trendleri inceler, haberleri okur ve sektörü sıklıkla analiz ederler Bu onlara uyumluluk ve gelişim adına sektörde yer almalarına olanak sağlar. Çeşitli dergiler, sektörünüze dair yayın yapan programlar ya da internet sitelerini takip ederek güncel kalabilirsiniz. Sektörünüzün değişimlerine ayak uydurarak müşterilerinizin isteklerini önceden tahmin etdebilir ve hangi yöne doğru ilerleyeceğinizi kestirebilirsiniz.

5. Sağlıklı Bir İş-Yaşam Dengesi Kurun

Başarılı bir iş, zaman ve enerjinizi aşırı miktarda harcamanızı gerektirir. Bu dengeyi doğru ayarlamak zor olsa bile , sağlıklı bir iş-yaşam dengesi kurmak herşeyin kilit noktası aslında. İşinizin tüm hayatınızı domine etmesini sağlamak kolaydır, ama böyle yapmayın. Bu tutum çevrenizde değer verdiğiniz kişilerin kaybına sebep olabilir. Sürekli çalışıp iş verimliliğinizi artırmak adına kendinizi sorumlu hissediyor olabilirsiniz, fakat bir süre sonra kendi kendinizi söndürürsünüz. Bakış açınızı korumak ve sağlıklı ilişkiler kurmak için yeni yollar bulun. Ailenizle ve arkadaşlarınızla geçireceğiniz keyifli zamanlar sizi yeniden sarj edip, kendinize gelmenizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaz Kampanyası 400 TL 250 TL'den başlayan fiyatlar sizi arayalım!

X