İşinizi Kolaylaştıracak 10 Gmail Taktiği

 

İş hayatının vazgeçilmez ulaşım aracı olan Gmail bugün 1,5 milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Eminiz Gmail’in temel özelliklerine hakimsiniz, peki ya hiç bilmediğiniz ve hayatınızı kolaylaştıracak özellikleri neler?

Hızlı Yanıtlar

Siz de zaman zaman kendinizi herkese aynı mail satırlarını yollarkenbuluyor ve aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan bunalmış şekilde buluyor musunuz? Cevabınız evetse sizin için müthiş bir çözümümüz var! Gmail ayarlarından “hazır yanıt” seçeneğini kullanarak çeşitli şablonlar oluşturabilirsiniz. Bu sayede aynı mail içeriği daima hazırda bulunur.

Yanlış Adrese Giden Mailler

Kimi zaman yanlışlıkla bir başkasına mail atabilir kimi zaman da toplu olarak maile cevap verebilir veya sadece yazım hatası yapmış olabiliriz. Sebebi her ne olursa olsun gönderilen maili geri almak mümkün! Ayarlara girerek her mail için 5-30 saniye arasında geri alma butonunu aktif ederek gerektiğinde hızlı bir şekilde maili silebilirsiniz.

Takvim Kontrolü

Eğer toplantıları, etkinlikleri ve kendi gündeminizi takip etmek için Google Takvim’i kullanıyorsanız, bunu Gmail ile senkronize edebilir ve mail atarken takviminizi takip edebilirsiniz.

Önizlenen Mesajlar

Gün içinde yüzlerce belki de binlerce mail alıyorsunuz. Peki hepsine nasıl yetişeceksiniz veya hangisine acil cevap vermeniz gerekiyor? Sapla samanı ayırabilmek için “önizleme bölmesi”ni kullanarak mailler arasında hızlıca tarama yapabilirsiniz ve sizin için önemli mailleri kaçırmamış olursunuz.

Birden Fazla Hesabı Aynı Anda Kullan

Birçoğumuzun farklı email adresleri var. Kimisi lisede alınan komik nicknameler ile kullanılırken, kimisi de üniversiteler tarafından veriliyor veya kendiniz yeni bir hesap açmak istiyorsunuz. Günlük hayatın karmaşasında bu kadar farklı hesapları nasıl takip edeceksiniz? Kolayı var, farklı adresleri tek bir ana hesapta buluşturarak bütün maillerinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Konuşmaları Sessize Alın

Tıpkı WhatsApp gibi mail adresinde de birçok gruba dahil olmuş olabilirsiniz. Bu durumda bütün konuşmalar size anlık bildirimlerle gelebilir. Peki bundan nasıl kurtulabilirsiniz? “Konuşmayı sessize al” seçeneğini tercih ederek herhangi bir gruptan gelen maillerin sürekli ekranınızda belirmesini engelleyebilirsiniz.

Hesap Erişimini Paylaşabilirsiniz

Eğer farklı iş ortakları ve asistanlarınız varsa kurumsal bir mail hesabı birden fazla kişi tarafından kullanılabilir. “Hesaplar” bölümüne girerek yetkisi olan kişilerin bilgilerini kaydedebilir ve hangi alanları kullanabileceklerini belirleyebilirsiniz. İşte bu kadar basit! Tüm iş yükünü tek başınıza sırtlamak zorunda değilsiniz.

Telefon Görüşmeleri

Google Hangouts uygulamasını kullanarak Gmail panonuzdan sesli arama gerçekleştirebilirsiniz. Ana panodaki hesap bilgilerinizin altında küçük bir telefon simgesi var, bu simgeye tıklayarak istediğiniz kişiyi arayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle kişisel numaralarını gizlemek isteyenler için müthiş bir fırsat!

Önemli Mesajlar

Gmail gelen kutusunda en önemli mesajlarınız için öncelikli bir seçenek oluşturabilirsiniz. Bu sayede binlerce mesaj arasındaki en önemli mesajı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Gmail Eklentilerini Kullanın

Birçoğumuz farkında olmasak da Gmail’in bir çok eklentisi bulunmakta. Mailinize resim, dosya, video ekleyebilir veya “boomerang” eklentisini kullanarak bir maili istediğiniz zamanda tekrar görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir