Temmuz Ayına Özel Kampanya!

Network’ünüzü Arttırmak İçin Kanıtlanmış 3 Strateji

sanal-ofis-acmak-icin-gerekli-belgeler

Başarılı girişimcilerle ilgili merak edilen noktalardan en önemlisi, şirketlerin nasıl yoktan var olduğudur. Aslında, startupların kuruluş noktasında bile girişimcilerin elinde önemli bir silah vardır: Network.

Herkes sosyal ve ekonomik olarak bir ilişki ağının içindedir. Girişiminiz için şu an böyle bir ağınız olmadığını düşünüyorsanız başarılı girişimcilerin ayak izlerini takip edebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz sosyal ve finansal desteğe bu ağ ile ulaşabilirsiniz.

1.Başlangıç Noktasındaki Network’ünüzü Değerlendirin

Sürekli startup organizasyonlarına ve konferanslara katılarak network’ünü genişletmeye çalışan girişimcilerin çoğunun başarısız olduğu bilgisi şaşırtıcı gelebilir. Başarılı girişimciler, startuplarının kuruluşlarında halihazırda var olan bağlantılarından yararlanır. Daha sonra hızlı bir şekilde bu ağlarını genişletirler.

LinkedIn kurucusu Reid Hoffman’a göre network genişletirken yaşanan sorunlardan biri, tanışmaların “öylesine” yapılması. Yani, aslında o an için değil de ileriye dönük olasılıklar üzerinden bu bağlantılar kurulmaya çalışılır. Hoffman’a göre ancak size de yardımcı olabilecek ve kendini gerçekten sizin işinize adayabilecek girişimcilerle güven üzerine kurulu bir ilişki başlatılabilir.

2.Önce Başkalarına Yardım Edin

Profesyonel bir sporcuyken bir girişimciye dönüşen School of Greatness podcast serisinin kurucucu Lewis Howes, mutualist bir ilişkiye işaret eder. Howes’a göre güçlü bağlantılar kurmanın kolay yollarından biri bağlantı kuracağınız kişiye sizin de hemen bir yardımda bulunmanızdır.

Bu şekilde düşünen yalnızca Howes değil. Ellevest’in kurucu ortağı ve CEO’su Sallie Krawcheck, yardım almadan önce yardım etmenin önemini vurgular. Krawcheck bu durumu tohum ekmeye benzetir. Bazı tohumlardan hiçbir ürün elde edemezsiniz. Bazıları ise sizi uzun yıllar beklettikten sonra hiç beklemediğiniz bir anda mahsul verir.

Çoğu girişimcinin sağladıkları yardımlar karşılığında herhangi bir talebi olmaz. Başkalarının da başarılı olmasını isteyen bu girişimciler, girişimcilik ekosisteminde faydalı bağlantılar kurar. Yıllar sonra bile olsa genellikle bu yardımlar karşılığını bulur.

3.Doğru Zamanda Doğru Bağlantının Kurulmasına Yardımcı Olun

Network’ü genişletme yollarından biri de birbirine yardım edebilecek farklı sektörlerdeki girişimcileri birbirleriyle tanıştırmaktır. Aracı olarak yardımda bulunan bu kişiler girişimcilik ekosisteminde başarılı girişimciler olarak bilinir. Fakat, bu yardımın ne zaman gerçekten işe yarayacağını bilmek çok zordur.

Bir startup kurmak başlangıçta korkutucu ve imkansız gibi görülebilir. Ama başlangıçta elinizde olan network’ü kullanmak ve bir gün size geri döneceğini düşündüğünüz bağlantılara yardımda bulunmak ağınızı ve dolayısıyla girişiminizi güçlendirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaz Kampanyası 400 TL 250 TL'den başlayan fiyatlar sizi arayalım!

X