Nisan Ayına Özel Kampanya!

Ortak Çalışma Alanları Neden Çok Değerlidir?

Ortak ofis kiralama

Son zamanlarda büyük şirketler, emlak sahipleri, yatırımcı ve tasarımcılar ortak çalışma alanlarından bahsediyor. Peki ortak çalışma alanları neden bireyler, şirketler ve yatırımcılar için bu kadar değerli?

Esnek çalışma alanları olarak da adlandırabileceğimiz ortak çalışma alanları tam olarak neyi mümkün kılıyor?

İş Birliği Sağlar

Esnek çalışma alanları, farklı iş kollarına mensup profesyonellere ev sahipliği yapar. İşbirliğini mümkün kıldıkları gibi yeni fikirlere ve bakış açılarına da insanların hızlı yoldan ulaşmalarını sağlarlar. Kullananların etkileşimde bulunmasını kolaylaştıran ortak çalışma alanları, yeni ortaklıkların, iş fırsatlarının, fikir ve müşterilerin gelişimi, dönüşümü için de oldukça değerlidir.

Yeteneği Çeker ve Kalıcılığını Sağlar

2030 itibariyle, kurumsal emlak portföylerinin %30’unun ortak çalışma alanlarından oluşacağı öngörülüyor. Özellikle yeni yeteneklerin çekilmesi ve onların kalıcılığının sağlanması, esnek çalışma alanlarının önemli özelliklerinden. Görsel olarak çekici olan ve ilham da veren bu alanlar, nerede ve ne zaman çalışırlarsa çalışsınlar, bireylerin daima yanında.

Daha İyi Bir Şirket Kültürü Sağlar

Ortak çalışma alanları, iş birliğini teşvik eder ve bir kişinin genel işyeri deneyimini geliştirmeye yönelik, etkili bir şirket kültürü sunar. Böylece kişiler nerede olduklarının önemi olmadan işlerini yapma konusunda özgür bırakılır, bu da şirketin onlara güvendiğini gösterir ve motivasyonu arttırır. Ekip üyeleri topluluğa aktif katılır, iş dışındaki faaliyetlerde bulunmaya teşvik edilir ve iş veren ile çalışan arasındaki bağ güçlenerek kişinin refah seviyesi yükselir.

Topluluğa İzin Verir

Ortak çalışma alanları üyeler arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlar. İnsanlar tüm etkinliklere katılmasalar bile topluluğun bir parçası oldukları, ihtiyaç duydukları taktirde etkileşime kısa sürede erişebileceklerini bildikleri için tam kapasiteyle çalışırlar.

Bireylerin Zihinsel Sağlığını ve Refahını Önemser

Ortak çalışma alanlarının yoga, spor gibi imkanları ve motivasyon etkinlikleri, sağlıklı yiyecekler ve stresle başa çıkma gibi avantajları olabilir. Bu imkanlar çalışanların zihinsel sağlığını ve refahını geliştirmeye yöneliktir. Yanı sıra bu alanlarda çalışan insanlar sohbet yoluyla yalnızlıkları ile savaşabilir ve yeni çözüm önerilerini grup içi konuşmalarla geliştirebilirler.

Seçimi Mümkün Kılar

Ortak çalışma alanları sayesinde bireyler nerede ve ne zaman çalışacaklarını seçebildikleri için bu seçim onlara özgür çalışma saatleri yaratır. Ortak kullanım alanları, dinlenme ve toplantı alanları olan, sosyalleşmeye imkan da tanıyan esnek çalışma alanları, kira maliyeti konusunda da avantaj sağlar. Farklı seçenekler sunarak seçimi mümkün kılar.

İnsan Merkezli Deneyimleri Attırır

İş yerleri insanların gitmesi gereken bir yerdir, oysa esnek çalışma alanları insanların gitmek istedikleri bir çalışma alanı halini almıştır. İlham ve motivasyon veren bu çalışma alanları, dikkatle düşünülüp tasarlandığı için sağlıklı bir çalışma ortamı sunar. Böylece üretkenlik ve yaratıcılık çoğalır, işe bağlılık pekişir, çalışanların yeni deneyimler ile zenginleşmesi sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir