Sanal Ofis Hizmeti Yasal Mı?

 

Türk Ticaret Kanunu’na göre şirket kurmak için sabit bir adres verilmesi gerekmektedir. Adres iş yeri de olabilir, ev de olabilir, sanal ofis de olabilir. Tebligat yapılabilecek bir adres olması yeterlidir. Vergi dairesi ve maliye açısından önemli olan budur. Bu kapsamda sanal ofis yasaldır.

Hangi sektörde hangi şirket olursa olsun ticari hayatını ve iş ortamını tehlikeye sokmaz istemez. Bu sebeple sanal ofisin yasal olup olmadığı konusunda kafalarda olan soru işaretlerini gidermek gerekmektedir. Sanal ofis çok kullanışlı ve tabi ki yasal bir yoldur. Sanal ofis ortamları profesyonel bir şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca kendi alanında sağladığı avantajlarla gün geçtikçe daha cazip hal almaktadır.

Türk Ticaret Kanunu’na göre iş yeri için gösterilmesi gereken adres ile ilgili detaylı bilgi verilmemiştir. Örnek vermek gerekirse; ayrı bir elektrik sayacı, ayrı bir odası, ya da ayrı bir ofis olması gerekiyor gibi bir bilgi yer almamaktadır. Eğer firma işlerini göstereceği adresten yürütebiliyorsa ve vergi ya da farklı konularla ilgili hukuki tebligatları alabiliyorsa yeterlidir. Bu çerçevede sanal ofisler kanuna aykırı değildir.

Sanal ofis daha ekonomik midir?

Sanal ofis olarak evini göstermeği düşünenlerin yanlış bir algısı vardır. Bu da evden çalışmanın daha uygun olduğudur. Örnek vermek gerekirse; evini ofis olarak gösteren kişiler kira sözleşmesinde yer alan ücret üzerinden stopaj vergisi vermesi gerekmektedir. 2000 TL kiralık bir dairenin stopajı yaklaşık 500 TL olacaktır. Kiralık bir ev ile sanal ofis hizmeti ile kullanılacak uygun fiyatlı hizmet arasında vergi açısından bile ciddi farklar olacaktır. Sanal ofis tüm gelen tebligatları alır. Sonrasında bir sürpriz ile karşılaşılmaz.

Sanal ofis güvenli midir?

Sanal ofis yasal olmakla birlikte daha güvenlidir. Teslim alınan tüm tebligatlar uzman sanal ofis sekreterleri tarafından alınır. Size haber verilir. Hoş bir durum olmasa da başa gelebilecek olan haciz durumlarında evi ofis olarak kullananlar apartman sakinlerine karşı rencide olabilir. Mağduriyet yaşanabilir.

Sanal ofis firma açılışı vergi memurları tarafından yapılır mı?

Yoklama memurlarının sanal ofis açılışlarını yapmayacağı algısı da yanlıştır. Her hafta onlarca firma sanal ofis firmaları üzerinden şirket açılışlarını yapmaktadırlar. Bu kapsamda resmi merciler ile ilgili bir zorluk çıkmamaktadır. Devlet memurları da sanal ofisin avantajlarını bilmektedirler. Dolandırıcılık yapma niyetinde olan insanlar sanal ofis tercih etmek yerine bir pasajda küçük bir oda tutup bir masa bir sandalye ile şirket kurmayı tercih edecektir. Çünkü sanal ofislerde güvenlik yüksektir. Kamera kaydı, santral sistemi mevcuttur.

Sanal ofis kimlere uygundur?

  • İş hayatını genelde iş yerinde geçirmeyenler
  • Mobil çalışma hayatı olanlar
  • İş hayatı genelde müşteri ziyaretleri ile geçenler
  • İşi hayatını genelde sahada geçirenler
  • Evden çalışan fakat kurumsal ve saygın bir adrese ihtiyaç duyanlar

Sanal ofis ile klasik ofis arasındaki farklar nelerdir?

Sanal ofisler şehir merkezlerinde, iş merkezleriyle aynı bölgede, lüks, modern, şık iş merkezlerindedir. Aynı standartlarda bir ofis kiralamak aynı yerde çok yüksek ücretler ödemek gerekmektedir. Sanal ofise verilen ücret ile ayrı bir ofis kiralamak istenildiğinde özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde ulaşımı zor olan, ara sokaklarda kalan, eski ofisler kiralanabilir. Müşterinin sanal ofise gelmesi ile bahsedilen eski ofise gelmesi arasında ciddi bir izlenim farklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir