Haziran Ayına Özel Kampanya!

Sanal Ofis Hizmeti Yasal Mı?

sanal-ofis-hizmeti-yasal-mi

Sanal ofis, fiziksel anlamda bir büroya gerek duymayan girişimcilerin resmi adresi bulunan bir şirket sahibi olmalarını ve profesyonel ofis hizmeti almalarını sağlayan bir büro kiralama çözümüdür. Ticari faaliyet yürüten gerçek veya tüzel kişilerin ve vergi ödeme yükümlülüğü bulunan serbest çalışanların resmi bir adrese sahip olmaları yasal bir gerekliliktir. Ayrıca, girişimcinin faaliyet koluna bağlı olarak sunduğu ürün veya hizmetlere ilişkin yazışmalar, kargo takibi ve faturaların gönderilebilmesi için de resmi adres kritiktir.

Gerekli büro donanımına sahip ve konsantre olmayı kolaylaştıran bir ortamda görüşmeler yapmaya ihtiyaç duyulan dönemler olabilir. Buna ek olarak, kimi zaman misafir ağırlamak ve toplantı düzenlemek gibi gereksinimler doğacağından ofis kullanımının çok gerekli olduğu anlar yaşanabilir. Ancak bunun için fiziksel bir iş yeri kiralamak veya eleman çalıştırmadan dolayı doğacak olan aylık düzenli giderler düşünüldüğünde yüksek bir maliyet oluşturur. Yüksek kiralardan ödemeden sanal ofisi tercih ederek, iş faaliyetleri için resmi adrese kavuşabilir, konforlu bir iş yeri ortamında profesyonel sekreterlik hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Sanal Ofis Yasal Mı?

Türk Ticaret Kanunu’nda şirket kurulabilmesi için resmi bir adres beyanı zorunludur. Burada önemli olan tebligatın yapılacağı bir adresin sağlanmasıdır. Bu adres iş yeri olabileceği gibi konut da olabilir. Aynı mantıktan hareketle sanal ofis de olabilir. Kısacası, kanunda bu uygulamanın yasallığını tereddüte düşürecek herhangi bir hüküm yer almaz ve dolayısıyla sanal iş yeri kiralamak ve kullanmak bütünüyle yasal bir durum arz eder.

Bu durumu düzenleyen kanunda “Şirketin resmi adresinin sözgelimi ayrı bir elektrik sayacına ya da ayrı bir odaya sahip olması gerekir” gibi detaylı ifadelere yer verilmediği için kanun çerçevesinde bu kolaylığı kullanmak yasalara uygundur. Buna bağlı olarak yasal adres sanal ofis kullanımı son derece pratik olduğu gibi kanun önünde de geçerli ve güvenli bir uygulamadır.

Sanal Ofisin Avantajları Nelerdir?

Kanunda resmi adresin nasıl olması gerektiğine ilişkin kısıtlayıcı detaylar olmadığı için sanal ofis aracılığıyla hem maliyeti düşürebilir hem de akıllı çözümlerden yararlanabilirsiniz.Girişimciler ev adresini de resmi iş yeri adresi olarak gösterilebilir. Bu olanak, birçok kişiye ilk etapta cazip görünebilir. Ancak bunun yapılabilmesi için apartman sakinlerinin her birinin onay vermesi gerekir.

Tek bir daire bile bu duruma karşı çıkacak olursa bu çözümü hayata geçirmek bir çıkmaza girebilir. Ayrıca, söz konusu ev kiralanmış ise, kira sözleşmesine esas bedel üzerinden bir stopaj vergisi ödeme yükümlülüğü doğar. Bu stopaj vergisinin ücretine örnek vermek gerekirse kirası 2000 TL olan bir daire resmi iş adresi olarak gösterildiğinde yaklaşık 500 TL tutarında bir stopaj vergisi çıkar. Sanal ofis olanağından faydalanmak bu açıdan da oldukça kârlıdır. Yasal sanal ofis ekonomik kolaylığının yanı sıra vergi bakımından da avantaj sağlar.

Bunun dışında, her konut ayrı bir odanın büro gibi düzenlenebileceği genişliğe, oda sayısına ve yerleşim düzenine sahip olmayabilir; evde yaşayan kişi sayısına ve ihtiyaçlara bağlı olarak evin bir ferdinin bir odayı bütünüyle kendine ve iş görüşmelerine tahsis etmesi mümkün olmayabilir. Ayrıca pek çok kişi ev ve iş düzenini birbirinden ayırmayı tercih eder. Tüm bu boyutlarıyla düşünüldüğünde bu uygulama, pratik ve cazip bir alternatif olarak öne çıkar.

Sanal Ofis Ekonomik mi?

Şehir merkezinde nezih bölgelerde bulunan sanal ofis ortamları, girişimcinin tüm ihtiyaçları dikkate alınarak profesyonel bir biçimde dizayn edilir. Dekorasyon itibariyle şık ve moderndir. Profesyonel büro yönetimi sayesinde adrese yapılan tebligatlar alınır, ziyarette bulunan konuklar ağırlanır ve gelen telefonlar şirket sahibine yönlendirilir. Aynı şekilde merkezi bir lokasyonda, şık ve modern bir düzene ve tüm bu olanakları sunan fiziksel bir büro kiralamak ve ekip çalıştırmak çok büyük bir maliyet yaratır.

Bunun ekonomik yükü ile kıyaslandığında sanal ofis son derece cazip bir çözümdür. Çoğunlukla ofis dışında bulunması gereken bir girişimci, bu olanağın yerine evini ofis olarak gösterecek olursa kritik tebligatların, önemli kargo veya numunelerin teslim alınmasında veya ziyaretçi kabulü ya da toplantı düzenleme uygulamalarında aksaklıklar çıkabileceği için farklı kayıplar yaşanabilir. Dolayısıyla bu uygulamanın kullanımı bu gibi farklı hususlar ışığında bakılacak olursa pek çok açıdan daha ekonomik olur.

Sanal Ofis Güvenli Mi?

Sanal ofis yasal olmasının ve ekonomik bir alternatif sunmasının yanı sıra oldukça güvenli bir hizmettir. Öncelikle, nezih bir lokasyonda resepsiyon hizmeti olanaklarıyla sunulan seçenek, esasen konum olarak güvenlidir. Resmi adreslere gelen tebligat ve kargoları teslim alan profesyonel bir ekibin bulunması ve aynı ekibin şirket sahibine ulaşması yönüyle de ayrıca güvenli bir işleyiş sunulur.

Bu sayede kritik bilgilendirmelerin, faturaların ve gönderilerin girişimciye ulaşmasında yaşanabilecek aksaklıklar güvenli bir biçimde önlenir. Sanal ofis kullanımı gizliliği koruması bakımından da güvenlidir. Siz de hem akıllı çözümler hem de daha ekonomik bir işleyiş için sanal ofisleri tercih edebilirsiniz.

Yasal Adresli Sanal Ofis Nasıl Açılır?

Tıpkı fiziksel büroların açılışında olduğu gibi sanal ofis açılışında da yoklama memuru ziyaretleri gerçekleşir. Uygulamanın yaygınlaşmasıyla birlikte yoklama memurları günde çok sayıda bu tür ofisin açılışını yapar duruma gelmiştir. Görevliler de sanal ofislerin özellikleri ve işlevleri hakkında bilgi sahibidir. Bu durum, olası yanlış anlamaları önler. Ne de olsa görevliler kamera sistemine ve santral ekibine sahip bu ofislerin karanlık faaliyetler yürütme amacı güden kötü niyetli kişilerce tercih edilmeyeceği konusunda bilgilidirler.

Sanal Ofis Kimler İçin Avantajlıdır
Sanal Ofis Kimler İçin Avantajlıdır

Sanal Ofis Kimler İçin Avantajlıdır?

  • İşlerini daha ziyade mobil sistem üzerinden yürütme olanağı bulunanlar,
  • Genellikle iş yeri gibi bir ortamın dışında mesaisi bulunanlar
  • Sık sık müşteri ziyaretleri gerçekleştirenler,
  • Ağırlıklı olarak sahada çalışanlar,
  • Evden çalışma olanağına sahip olup resmi ve kurumsal bir adrese gerek duyanlar,

Sanal Ofis Hizmeti İçeriğinde Neler Bulunur?

Sanal ofis hizmeti girişimci için pek çok kolaylığı bünyesinde barındıran işlevsel bir çözümdür. Resmi bir iş adresi ile uzman sekreterlik hizmetleri olanaklarının yanı sıra gelen ziyaretçileri karşılayan bir resepsiyon hizmeti sunulur. Çağrı servisi sayesinde büro dışındaki girişimcinin tebligat, kargo ve ziyaretçiler konusunda bilgilendirilmesi sağlanır. Kira ücret dahilinde limitsiz internet, işlerin takibi, e-posta trafiği, kritik araştırmalar ve müşterilerle iletişim bakımından büyük bir kolaylık sağlar.

Ücretsiz etkinliklerden yararlanma imkanı tanınır ve iş yaşamının hoş sürprizleri olan ikramlar sunulur. Etkinliklerin bir parçası olarak diğer girişimcilerle tanışma olanağı elde edilerek iş geliştirme bakımından kritik öneme sahip network oluşturmada avantaj sağlanabilir. Girişimcilere sunulan farklı paketler sayesinde her girişimci kendisi için ideal olanakların sunulduğu seçeneği belirleyebilir.

Böylece modern çağın getirdiği farklı ihtiyaçlar doğrultusunda teknolojinin imkanlarından yararlanarak fiziksel büroların sunabileceği düşünülen tüm kritik imkanlara sahip bir sanal ofis kullanım olanağı bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaz Kampanyası 400 TL 250 TL'den başlayan fiyatlar sizi arayalım!

X