Sanal Ofis Vergi Dairesi

Gün geçtikçe daha çok girişimci ve yeni kurulan şirket tarafından tercih edilen sanal ofislerin yasal olup olmadığı sıklıkla merak konusu oluyor. Aynı zamanda, vergi uygulamaları ve vergi dairesi girişimcilerin kafasını karıştıran noktaların başında geliyor.

Sanal ofisleri en çok tercih eden meslek grupları arasında freelancerlar, girişimciler, home office çalışanlar, saha çalışanları, avukatlar, yazılımcılar, danışmanlar bulunuyor. Genel olarak fiziki bir ofise ihtiyaç duymadan çalışabilen bu meslekler sanal ofisle maliyet yükünden kurtulabiliyor. Bu vergi mükellefleri, ticari bir faaliyette bulunabilmek içinse yasal bir tebligat adresi göstermekle yükümlü. İşte, sanal ofisler burada devreye girerek girişimcilere hem şirket kurabilecekleri hem de vergi dairesine resmi adres gösterebilecekleri bir ofis adresi veriyor.

Vergi Dairesi Yoklaması Nasıl Gerçekleşir?

Özellikle fiziki bir ofise ihtiyaç duymayan freelance çalışanlar ve yeni şirket kuran girişimciler maliyetten tasarruf edebilmek için sıklıkla sanal ofisleri tercih ediyor.

Ülkemizde, şirketlerin ticari faaliyetlerine devam edebilmeleri için vergi dairesine yasal tebligat adresi bildirmesi gerekiyor. Bunun için şirket kuruluşunda öncelikle faaliyet alanına göre şirket türüne karar vermelisiniz. Şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri olarak ayrılan şirket türlerini inceleyerek kısa sürede şirket türüne karar verebilirsiniz.

Ardından, şirket adresiniz olarak göstereceğiniz sanal ofis adresini, sanal ofisin bağlı olduğu vergi dairesine bildirerek yoklama için beklemeniz gerekiyor. Vergi dairesi memurları bildirdiğiniz ofis adresine ziyarette bulunarak verilen bilgilerin doğru olup olmadığını teyit etmekle görevli.

Sanal ofis firmaları, kullanıcıları için çok sayıda profesyonel hizmet veriyor. Resepsiyon hizmeti de bu hizmetlerden biri. Vergi dairesi memurlarını karşılayan profesyonel resepsiyon ekipleri şirketiniz adına gelen memurları karşılayacak ve sonrasında size bilgi verecektir. Bu aşamanın ardından ise şirket kurulumunuz gerçekleşmiş olur.

Neden Vergi Dairesine Adres Bildirmeniz Gerekir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan maddeler gereğince şirket kuran herkesin vergi dairesine şirket adresini bildirmesi gerekiyor. Yalnızca şirket kuruluşunda değil herhangi bir adres değişikliğinde de mutlaka vergi dairesine bildirmenizde fayda var.

Hem vergi işlerinin sorunsuz bir şekilde yürümesi hem de şirketlere tebliğ edilen evrakların hızlı bir şekilde şirket sahiplerinin eline ulaşabilmesi için adres bildirimi büyük önem taşıyor.

LeventOfis sanal ofisleri ile şirketinizi kurduktan sonra hızlı bir şekilde geliştirmek sizin elinizde! İsterseniz hemen networkunuzu genişletin, isterseniz işinizi kolaylaştıracak taktiklerle şirketinizi hızlıca büyütün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir