Mayıs Ayına Özel Kampanya!

Sanal Ofis Yasal Mı?

Sanal Ofis Nedir

Değişime direnmek yok olmaya zemin hazırlamaktır. Bu düşünce her piyasa için geçerlidir. Son yıllarda iş dünyasında karşımıza çıkan en büyük fırsatlardan biri sanal ofistir. Hem maddi açıdan hem zaman tasarrufu açısından pek çok avantajı bulunur. Fakat sanal ofis yasal mıdır ve resmi adres olarak neresi gösterilir?

Sanal ofis nedir?

Kendine özel ofis kiralama masrafını gereksiz bulan girişimcilerin belli bir ücret karşılığında hazır bir ofisi kiralayıp, sekreterlik ve iletişim hizmetlerini dilediği süre boyunca satın almasıdır. Her keseye uygun paketleri mevcuttur. Sanal ofiste verilen hizmetleri şöyle sayabiliriz:

  • İletişim adresi: İşinizle ilgili her türlü yazışmalarınız için sanal ofisin iletişim adresini gösterebilirsiniz.
  • Sekreterlik hizmeti: İşletmeniz adına gelen her türlü telefonu sizin adınıza cevaplanır, yönlendirilir ve direk olarak size haber verilir.
  • Ofis malzemeleri: Her türlü gerekli ofis malzemesi hazır olarak bulunduğundan dolayı ekstra bir masrafınız olmayacaktır.
  • Telefon numarası hizmeti: Size özel bir telefon numarası sağlanır.
  • Posta hizmeti: İşletmeniz adına gelen kargolar, postalar saklanır veya sizin isteğinize bağlı yönlendirilir.
  • Müşteri ağırlanması: Sizin ofisine gelen her türlü ziyaretçi siz ofisinizde olmasanız bile ağırlanır ve çeşitli hizmetler sunulur.
  • İnternet: Hazır olarak internet bulunur. Ekstra bir masrafa gerek olmayacaktır.
  • Toplantı odası hizmeti: Belirlenin günlerde belirlenen saatlerde toplantı odasını kullanabilirsiniz.

Sanal ofis yasal mı?

Bir işletmenin yasal olması onun vergi dairesine adres bildirmesine bağlıdır. Sanal ofisin yasal olup olmaması konusunda içiniz rahat olabilir; çünkü sanal ofis adresinizi, işletmenizin adresi olarak kullanmanızda herhangi bir sıkıntı yaratacak durum bulunmamaktadır ve günümüzde pek çok kişi bu şekilde kullanmaktadır. Yine de aklınıza takılan bir kısım olursa sanal ofis yasallığıyla ilgili merak ettiğiniz herhangi bir konuyu, bir mali müşavire danışabilirsiniz.

Belirtmemiz gereken önemli bir detay daha mevcut; sanal ofis kiralayıp şirketinizi açacaksanız ve şehir dışında ikamet ediyorsanız, şirketin açılacağı gün sanal ofis adresinizde bulunmanız gerekmektedir. Çünkü vergi dairesinden imza için geldikleri zaman yalnızca şirketin imza yetkilisi veya yetkilileri imza atabilmektedir.

Sanal ofis ve resmi adresi konusu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sanal ofis yasaldır ve bulunduğu şubenin adresini işletmenizin yasal adresi olarak gösterebilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı çıkmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir