Mayıs Ayına Özel Kampanya!

Startup’ıma Nasıl Yatırım Alırım?

Startup'ıma Nasıl Yatırım Alırım

Her yıl artmaya devam eden startup projelerinin başarılı olabilmeleri ve gelişebilmeleri için bir noktadan sonra yatırım almaları gerekebilir. Girişimlerin yatırım almasını sağlayacak faktörler ise farklı yatırımcılar tarafından farklı şekillerde değerlendirilir. Melek yatırımcılar ve çeşitli kurumlardan alacağınız finansal destek ile siz de startup’ınızı büyütebilirsiniz.

Startup’ınız Hangi Aşamada Yatırım Alabilir?

Bu sorunun net bir cevabı olmasa da, yalnızca girişim fikrinin bir yatırım almaya çok da yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Fikrinizi startup’a dönüştürmenizin ve bir iş modeli belirlemenizin ardından yatırım alma şansınız artar. İş modelinizin uygulanabilirliği, spesifik bir hedef kitlesine ve uzman bir ekibe sahip olmak önemli noktalardan bazıları.

Piyasada bulunan binlerce startup’ın olduğunu unutmamak gerek. Yapacağınız hamlelerle bu girişimleri geride bırakarak yatırım alabilmeniz mümkün. Bu bakımdan, net verilerle ve doğru bir misyonla finansal destek aramak çok daha uygun olacaktır.

Melek Yatırımcılara Nasıl Ulaşılır?

Melek yatırımcılar genellikle startup’ların büyüme potansiyellerini inceler. Bununla birlikte, kararlı ve hazırlıklı olmanız gerek. Peki, yatırım almak için başka neler yapmalı?

  • Öncelikle, bir ihtiyaca yönelik fikrinizle birlikte iş modeli oluşturmalısınız. Başka bir deyişle, fikrinizi hayata geçirmiş olmak sizi bir adım öne taşıyacaktır. Tüm detayları hazır bir iş modeli ve belirlediğiniz hedefler yatırım almanıza yardımcı olur.
  • Startup’ın büyüme ve gelişme potansiyelinin önemi büyük. Melek yatırımcılar, başarısız olacağını öngördükleri girişimlere yatırım yapmak istemez. Bu nedenle, yatırım aldıktan sonra da büyüme sağlanacağı konusunda yatırımcıların ikna edilmesi gerek.
  • Kuracağınız tecrübeli ve yetenekli bir ekip yatırım alma şansınızı büyük oranda artırır. Ekibin oluşturduğu iş modellemesi de melek yatırımcıların dikkatini çeken noktalardan.
  • Yatırım alma sürecinde kendinize güvenmeniz ve risk almanız da genel olarak aranan nitelikler arasında. İş modelinin büyüyüp gelişebileceği konusunda ikna edici davranarak yatırım alma şansınızı artırabilirsiniz.
  • İş alanınız ve girdiğiniz pazar da büyük öneme sahip. Melek yatırımcılar, sunduğunuz ürün ya da hizmetin sürekliliğine ve yenilenebilmesine dikkat edecektir.

Yatırım Alan Startup Örnekleri

  1. İyzico: Son olarak 2018’in sonunda yatırım alan startup projelerinden iyzico, güvenli ödeme sistemi sunan bir girişim. Aldığı yatırımları kullanıcılar için hizmet iyileştirmesi ve pazarlama ağırlıklı kullanan iyzico, her yıl büyümeye devam ediyor.
  2. Vispera: Perakende sektörüne teknolojik açılımlarla giren Vispera, aldığı yatırımları büyüme ve gelişme hedeflerine ulaşmak için kullanıyor.
  3. GarajSepeti: Otomotiv sektöründe hizmet veren GarajSepeti, hızla büyüyebilmek için yatırımları kullanıyor. 1 milyondan fazla üyesi bulunan girişim bu sektörün dijitalleşmesine katkı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir