Mayıs Ayına Özel Kampanya!

Türkiye’de Ortak Çalışma Alanları

Ortak ofis kiralama

Ortak çalışma alanları, yeni nesil çalışma yöntemlerinden biri olarak her geçen yıl daha fazla çalışan tarafından tercih ediliyor. Yalnızca girişimciler ve freelance çalışanlar tarafından değil, küçük ve büyük ölçekli şirketler de artık ortak çalışma alanlarına yöneliyor. Kurumsal şirketlerin bu alanları tercih etmesinin en önemli nedenleri arasında maliyetleri azaltmak bulunuyor. Aynı zamanda, daha özgür bir ortam sunan ortak çalışma alanları çalışanların yaratıcılıklarını da ortaya çıkarıyor.

Dünya’da Ortak Çalışma Alanı Kullanımı

Sayıları her geçen yıl artan ortak çalışma alanlarını tercih edenlerin 2025 yılında 5 milyonu bulacağı öngörüler arasında. Cowork7/24’ün yaptığı araştırmalara göre dünya genelinde faaliyet gösteren ortak çalışma alanlarının %29’u son bir yıl içinde açıldı. Aynı zamanda, bu alanları kullananların %56’sı da bu son yıl içinde ortak çalışma alanlarını tercih etmeye başladı.

Türkiye’de de Ortak Çalışma Alanları Artış Gösterdi

Tıpkı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son birkaç senede ortak çalışma alanları ve bu alanları kullananların sayısında ciddi bir artış söz konusu. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere ortak çalışma alanları %70 oranında artış gösterdi.

Ortak Çalışma Alanlarını Kimler Kullanıyor?

Ortak çalışma alanları genellikle bir ofise ihtiyaç duymadan çalışabilen freelancerlar, girişimciler, tasarımcılar, reklamcılar, danışmanlar, yazılımcılar kullanıyor. Zaman ve mekandan bağımsız çalışanlar, çalışma saatlerini kendileri belirleyebildikleri için bu paylaşımlı alanları sıklıkla tercih ediyor.

Serbest çalışanların yanı sıra küçük ve büyük ölçekli çok sayıda kurumsal şirket de ortak çalışma alanlarını kullanıyor. Kurum içi çalışanlar daha esnek çalışma saatleri ile daha verimli işlere imza atabiliyor.

Ortak Çalışma Alanlarının Avantajları Nelerdir?

  • Gün içinde sürekli ofiste çalışmak zorunda olmayanlar için ofis maliyetlerinden kurtulmanın en kolay yollarından birini ortak çalışma alanları sunuyor. Her bütçeye uygun fiyatlarla sunulan ortak çalışma alanları, kaynakların korunmasına yardımcı oluyor.
  • Ortak çalışma alanlarında işiniz için ihtiyaç duyduğunuz her türlü altyapıdan yararlanabilirsiniz. Yüksek hızlı internet, yazıcı ve tarayıcı, konforlu mobilyalar, geniş ve ferah bir alan kullanıcılara sunuluyor.
  • Bu alanlarda çok daha verimli çalışmak mümkün. Dikkatinizi dağıtacak ya da motivasyonunuzu bozacak dış etkenler olmadan çok daha üretken çalışma saatleri geçirebilirsiniz.
  • Ortak çalışma alanlarının sağladığı en önemli avantajlardan biri network. Firmalar, çok sayıda freelancer ve şirketle birlikte çalışıyor. Bu alanlarda çalışırken etkileşim içine girebilir, ağınızı genişletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir