Mayıs Ayına Özel Kampanya!

Kuluçka Merkezleri Yatırımcı ve Girişimcileri Buluşturuyor

Kuluçka Merkezleri Yatırımcı ve Girişimcileri Buluşturuyor

Başlangıç aşamasındaki startup girişimcilerinin önlerinde aşmaları gereken engeller bulunur. Fakat çoğunlukla ne yapacaklarını bilemeyen girişimcilerin yardımına kuluçka merkezleri koşar. Kuluçka merkezleri, bu girişimcilerin tecrübe kazanmasına ve bilgi edinmesine yardımcı olur. Sayıları her yıl artan merkezlerin startup ekosistemine ne gibi katkıları var birlikte bakalım.

Kuluçka Merkezi Nedir?

Rehberlik etme amacıyla kurulan kuluçka merkezleri, startup’ların büyümesini hızlandırır. Özellikle yeni girişimciler startup’larının başlangıç seviyesinde ne yapacağı konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir. Orijinal bir fikir bulmak çoğu zaman işin kolay kısmıdır. Bu fikrin hayata geçirilmesi ve geliştirilmesi noktasında devreye giren merkezler, girişimcilere ihtiyaçları olan desteği sağlamaya çalışır. Bu merkezlerin rehberliğinde ilerleyerek hızlı bir şekilde büyümek ve gelişmek mümkün.

Kuluçka merkezleri genellikle farklı amaçlarla kurulur. Bu yüzden, başvuru yapmadan önce merkezleri iyice araştırmak ve kendi ihtiyaçlarınıza uygun olan merkezi bulmak faydanıza olacaktır.

Kuluçka Merkezleri Girişimcilere Nasıl Yarar Sağlar?

Merkezlerin girişimciler için yarattığı avantajlar, startup’ların özellikle başlangıç aşamasında ayakta kalmasına ve gelişmesine katkıda bulunur. Kuluçka merkezleri girişimcilere danışmanlık hizmeti ve teknik destek verir. Merkezler, hem finansal hem de hukuki açıdan verdiği mentorluk hizmetleri ile birlikte yatırımcılar ve yeni girişimcilerin buluşmasına yardımcı olur.

Özellikle yeni kurulan startup’lar büyüyebilmeleri için gerekli bütçeden yoksun olabilir. Kuluçka merkezleri, kuruluş amaçlarına göre rehberlik hizmetinin yanı sıra finansal destek de sağlar. Özel şirketlerin ve üniversitelerin oluşturduğu merkezler girişimcilere mali açıdan farklı şekillerde destek olur. Üniversitelerin kurduğu merkezler genellikle başlangıçta destek olmak amacıyla ufak yatırımlar yapar. Bununla birlikte, yaptıkları yatırımın karşılığında hisse talep etmezler. Özel yatırımcılar ise belirlenen oranlarda alacakları hisse karşılığı yatırım yapar. Bu merkezler AR-GE çalışmalarına katkı sağlamak ya da yalnızca kar elde etmek amaçlarıyla kurulabilir.

Kuluçka merkezlerinin girişimcilere sağladığı diğer avantajlar:

 • Merkezler, girişimcilerin ihtiyaç duyduğu fiziki bir ofis ve ofis ekipmanları sunar.
 • Donanım ve yazılımlara erişim izni verir.
 • Hem teknik hem de yönetim konularında mentorluk hizmeti verir.
 • Yeni girişimcilerin bilgi edinebilmesi için eğitim ve seminerler düzenler.
 • Startup fikirlerinin kurumsallaşmasına yardımcı olur.
 • En önemli avantajlarından biri olan network sayesinde girişimciler yeni bağlantılar kurabilir.

Kuluçka Merkezlerine Nasıl Girilir?

Farklı amaçlarla kurulan özel ve üniversitelere bağlı kuluçka merkezlerlerinin başvuru şartları da değişiklik gösterir. Bazı merkezler yalnızca bir fikirle gelmenizi yeterli bulurken bazıları ise startup’ların kurulmuş olmasını bekler. Merkezler, yılın belli zamanlarında girişimciler için program oluşturur. Bu noktada, merkezlerin başvuru programlarını takip etmekte fayda var.

Türkiye’de Bulunan Kuluçka Merkezleri

Sayıları giderek artan kuluçka merkezleri girişimciler için farklı alternatifler yaratır. Siz de hem özel sektörün hem de üniversitelerin merkezlerini inceleyerek startup’ınız için en doğru kararı verebilirsiniz.

 • Boğaziçi Üniversitesi Hayalet Kuluçka Merkezi
 • İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi
 • TÜBİTAK BİGG
 • Üsküdar Fikir Sanat Kuluçka Merkezi
 • İnventram
 • Atom Kuluçka Merkezi
 • Acıbadem Kuluçka Merkezi
 • LeventOfis Kuluçka Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir