Sanal Ofis Vergilendirme

 

Hukuki düzenlemelerle yasal ve geçerli hale getirilen sanal ofisler her türlü hizmetten yararlanabileceğiniz ve şirketinizi hızla geliştirebileceğiniz yeni nesil çalışma sistemlerinden biri. Kullanıcılarına çok sayıda avantaj sağlayan sanal ofislerle ilgili en merak edilen noktalardan biri bu ofislerin yasal olup olmadığı ve vergi uygulamalarıdır.

213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 156. maddesi gerçek ve tüzel kişilerin şirket kurma haklarıyla ilgili olarak düzenlenmiştir. Bu maddeden günümüze kadar geçen zamanda çalışma biçimlerinde oldukça fazla değişim görmek mümkün; artık yalnızca geleneksel ofisler değil sanal ofisler de sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Bu sayede, sanal ofis kullanıcıları vergiye tabi ticari faaliyetlerini rahatlıkla sürdürebilir.

Sanal ofis kullanarak şirket kuruluşu yapan girişimciler, home office çalışanlar ve freelancerlar yasal tebligat adresi olarak sanal ofis adresini kullanabilir. 2016’dan itibaren de geleneksel tebligat yöntemi bırakılarak e-tebligata geçilmiştir. Bu nedenle, sanal ofislerin tebligat adresi olarak gösterilmesinde kanunen hiçbir sakınca yoktur.

Çalışanların tebligat adresi olarak sanal ofis adresini göstermek isteme nedenlerinden biri de prestijdir. Özellikle maliyetten tasarruf etmek için tercih edilen sanal ofislerin şirketlere sağladığı avantajlardan biri de prestijli bir adrestir. Sanal ofis firmaları, şirketlerin itibarlarını devam ettirebilmeleri için bulundukları şehirlerin prestijli lokasyonlarında hizmet verir. İş dünyasının ve çalışanların yoğunlaştığı bu lokasyonlar müşterilerin gözünde şirketlerin itibarını artırır.

Ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen girişimcilerin şirketleri için sanal ofisleri tercih etmesinde giderlerin muhasebeleştirilmesi de önemli etkenlerden biri. Sanal ofislere ödenen aylık kira ve ek hizmetler şirketiniz adına gider olarak gösterilebilir. Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesi sayesinde bu giderleştirme tamamen yasaldır. Aynı zamanda, sanal ofis firmalarının verdiği çağrı merkezi, kargo karşılama, resepsiyon gibi personellerin yönettiği hizmetleri de gider olarak göstermek mümkün.

Vergi uygulamalarının giderek geleneksel yöntemlerin dışına çıkması ve dijital ortama geçmeye başlamasıyla birlikte sanal ofislerle şirket kurulumunda yasal engeller de ortadan kalkar. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar, telefon gibi elektronik aletlerin hem günlük hayatta hem de iş hayatında önemli bir yer edinmesi vergi uygulama işlemlerinin de dönüşmesine katkı sağlar.

Kullanımı giderek yaygınlaşan sanal ofislerle hem yeni bir iş kurmak hem de var olan şirketinize şube açmak oldukça kolay. Vergi uygulamalarında yasal olarak hiçbir sakınca olmaması da sanal ofislerin en büyük avantajları arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir