Yeni Şirket Kuruluşu İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şirket kurmaya karar veren kişinin öncelikle şirket tipine karar vermesi gerekmektedir. Şahıs şirketi ya da sermaye şirketi (anonim, limited vb.) mi olacağı ilk karar aşamasıdır. Şirket tipine karar veren kişi sonrasında yapması gerekenleri öğrenmeli ve adım adım uygulamalıdır.

Şirket türleri şahıs şirketleri ve sermaye şirketleri olarak ikiye ayrılır. Şahıs şirketleri; hakiki şahıs şirketi, adi şirket, kolektif şirket, adi komandit şirket olarak 4’e ayrılır. Sermaye şirketleri ise anonim şirket ve limited şirket ve komandit şirket olarak 3’e ayrılır.
Şirket tipine karar vermek bu aşamada çok önemlidir. Kuruluş ve sonrasındaki maliyetler ve sorumluluklar tercih edilecek olan şirket tipine göre değişmektedir. Örnek vermek gerekirse; sermaye gözetilerek kurulacak bir şirket için; anonim şirket ile limited şirket arasında kararsız kalındığında limited şirketin avantajları daha fazladır.

Şirket Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Şirket tipine karar veren kişinin yapması gereken ilk ana işlem vardır. Vergi dairesinden mükelleflik açmak ve bağlı olacağı Ticaret Odası’na kayıt yaptırmak.
Şirketin açılışının yapılabilmesi için şirket adresinin belirlenmiş olması gerekir. Bu ölçüde ofis yerine karar vermek ticaret yapacak kişi için önemlidir. Çoğu işletme için harcamalar listesinde ilk satırda kira ücreti yer almaktadır. Özellikle İstanbul’da iş yeri kiralarının yüksek fiyatlarda olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Sanal ofis ve hazır ofisyeni şirket kurmak isteyen kişiler için daha ekonomik ve prestijli bir tercih olabilir.  Yasalar sanal ofis kullanımını onaylamaktadır. Bununla ilgili kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulmak için hazırlanan sanal ofis hizmeti yasal mı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Sanal ofis mi, Hazır ofis mi, yoksa ayrı bir ofis mi kiralanacağına karar verildiğinde mali müşavire şirket ana sözleşmesi hazırlatılmalıdır. Şirket ana sözleşmesinde şirket unvanı ve NACE kodu mutlaka olmalıdır. Mali müşavir şirket sözleşmesini hazırladıktan mutlaka şirket sahibi olacak kişi de kontrol edip sonrasında işlemlerine devam etmelidir.
Sözleşme hazırlandıktan sonra noter aşamasına geçilir. İmza beyannamesi, içerisinde mali müşavire şirket kurmayetkisi bulunan vekâletname hazırlatılmalıdır. Ayrıca hazırlanan ana sözleşme noter huzurunda imzalanır.

Mali müşavir vergi dairesinden “potansiyel vergi numarasını” alır. Şirket kurmaya karar veren kişi ana sözleşme, potansiyel vergi numarası ile birlikte bankaya gider ve şirket hesabı açtırır. Bu aşamada belirtilen sermayenin % 25’i şirket hesabı açarken hesaba yatırılmalıdır. Şirket kurulana kadar bu paraya banka tarafından el koyulur. Şirket kurulduktan sonra bu para üzerindeki engel kalkar ve kullanabilirsiniz.

Banka hesabı açıldıktan sonra mali müşavirin ticaret odasına başvuru yapması için bir engel kalmamıştır. Mali müşavir gerekli evraklar ile beraber bağlı olacağınız ilgili ticaret odasından kısa bir sürede tescil belgesini alır. Bu belirtilen süre eksiksiz başvurular için geçerlidir.

Notere bu aşamada bir kez daha gidilmelidir. Ticaret odasından alınan tescil ile beraber notere gidilmeli ve şirket yetkilisinin imzası tescil edilmelidir. İmza sirküsü şirket için önemli bir evraktır. Bu iyi saklanmalıdır.Artık işlemlerin sonuna yaklaşılmıştır. Şirketin resmi defterleri notere tasdik ettirilir. Bu işlem mali müşavir tarafından yapılacaktır. Vergi levhasının çıkması için vergi dairesine dilekçe ile başvurulur. Aynı gün içinde vergi levhası alınabilir.
Son olarak vergi dairesi şirket kuruluşunda iş yeri olarak gösterilen adresi kontrole gelecektir. Yoklamada işverenin orda olmasını ve gerekli evraklara imza atmasını ister. Vergi dairesi memuru eğer şirket sahibini bulamazsa imza için kendisinin vergi dairesine gelmesini isteyecektir.
Şirket kurulma işlemleri burada son bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir