Mayıs Ayına Özel Kampanya!

Bir Big Mac Fiyatına Paylaşımlı Ofis Alanlarından Kaç Saat Alabilirsiniz?

bir-big-mac-fiyatina-paylasimli-ofis-alanlarindan-kac-saat-alabilirsiniz

Tahmin edelim yoğun çalışan birisiniz ve bazı günler öyle oluyor ki öğlen yemek yeme fırsatı dahi bulamıyorsunuz.Bu koşuşturma arasında aslında düşman bellediğimiz fast foodlar kurtarıcınız oluyor. Peki, hiç merak ettiniz mi? Bir Big Mac fiyatına bir çalışma alanında kaç saat çalışabilirsiniz? Mac Work Index’inin bu konuyla ilgili araştırmasını sizinle paylaşalım.

Mac Work Index nedir?

Big Mac İndeksi, 1986’da Ekonomist dergisinde yayınlanan ve bu tarihten beri süregelen ülkelerin satın alma gücüne göre döviz kuru seviyesini ölçmek için kullanılan bir araçtır. İki para birimi arasındaki satınalma gücü paritesini (PPP) ölçmek için yayınlanan bu indeks her iki para biriminde aynı sepet ürünlerinin ve hizmetlerinin fiyatlarının (bu durumda burger) ne kadara dahil edildiğini iki farklı ülke arasında değerlendirir. Pam Woodall, kur teorisini daha sindirilebilir kılmak için terimi sadece “burgernomik” olarak adlandırdı.

Araştırmada adı geçen ilgili ülkelerdeki Big Mac burger fiyatından birinin alabileceği çalışma saati miktarını hesaplamak için “Mac İş Dizini” ni hazırlandı.

Mac Work Index nasıl hesaplanır?

Mac Work’in hesaplamasını yapmak için, gözlem altındaki ülkeler için Big Mac fiyatları ABD Doları cinsinden ele alınır. Ardından onları söz konusu ülkelerde ABD Doları cinsinden bir saat boyunca bir paylaşımlı ofis alanında çalışmanın ortalama maliyeti ile bölünür. Böylelikle, o ülkedeki bir Big Mac karşılığında bir paylaşımlı ofis alanında çalışabilecek saat sayısına ulaşılır.

Örneğin, Hindistan’da bir Big Mac fiyatı 2,5 dolar ve bir saatlik bir çalışma masasının ortalama fiyatı 0,5 dolar. Dolayısıyla, bir kişi Hindistan’da bir Big Mac fiyatı karşılığında bir çalışma alanında 5 saat çalışabilir. Bu örnekleri çoğaltarak aşağıdaki gibi bir grafik elde edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir