Temmuz Ayına Özel Kampanya!

Birlikte Çalışma Ruhu Taşıyan Alanlar ve Günümüzde Değiştiği Formlar

Birlikte çalışma diye nitelendirilen ‘coworking’ kavramı günümüzde çok hızlı bir ivme ile artıyor. Gençler yeteneklerine göre ayrışıyor ve birlikte ne yapabilirimi konuşuyor. Bu durum doğal sonuç olarak  çeşitli alanları buluşma ve birlikte çalışabileceğimiz alanlara evrilmesine sebep oluyor. Ofis kavramı, ‘çalışabildiğin her yer ofisin’ mantığına dönüşüyor, insanlar ofis kavramından gittikçe uzaklaşıyor ve daha çok sosyalleşebildiğin, yeni insanlar ile tanışabileceğin alanalrı tercih ediyorlar. Peki bu mekanlar nereleri?

Üniversite Laboratuvarları

Bilimsel odaklı çalışan üniversite laboratuvarlarından ziyade, bu bahsettiğimiz laboratuvarlar inovasyon ile alakalılar. Farklı disiplinlerde çalışan öğrencelerin bir araya gelip, beyin fırtınası yapıp, ortak problemlere çözüm arayıp ve gelecekte oluşabilecek yeni start-up’lar için ortam hazırlayan laboratuvarlar. Dünya’da örnekleri olan MIT Colab, The Stanford  Peace Innovation Lab gibi merkezler, artık ülkemizin önde gelen üniversiteleri tafından da dikkate alınarak bu tarz ‘inovasyon laboratuvarları’ hayata geçirildi.

Kuluçka Merkezleri

Günümüzde oldukça popüler olan kuluçka merkezleri 1960’lı yıllarda yeni iş fikirlerini hayata geçirmek için kurulan yapılar. Yeni kurulacak start-up için neye ihtiyaç var ise sağlamak ve proje hayata geçene kadarki tüm süreçlerde destek olmak için kurulan bu merkezler, start-up’ların maliyetlerini oldukça azaltmıştır. Kuluçka merkezleri, genelde birkaç start-up’ı bünyesinde barındırırlar ve onlar için adeta bir okul niteliğindedir. Kuluçka merkezleri birlikte çalışma kavramının doğasına en uygun yerlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Kahve Dükkanları

Değişen dünya insanının alışkanlıkları da değişmekte. Kahve dükkanları 10-12 sene öncesinde bir kahve içip rahatlayıp alışverişe devam etme ya da iki lafın belini kırma yerleri olarak görülürken, şuan baktığımızda toplantıların yapıldığı, ekiplerin çalıştığı, iki öğrencinin kafa patlatıp sunumlarını hazırladığı mekanlara dönüşmüş durumdalar. Kahve dükkanları, sınırsız internet hizmeti vermeleriyle de birlikte adeta ‘coworking’ adabını içlerinde barındırıyorlar.

Ev Ofisler

Ev ofisler, internetin hayatımızın merkezine nüfus etmesiyle kullanımın sayısını fazlasıyla artırmıştır. Sahaya çıkma derdi olmayan, internetten hizmet veren işler için bireylerin evleri ‘kendi ofislerine’ dönüşmüş durumda.

Coworking Spaces

Kısaca farklı disiplinlerdeki insanların bir araya gelip çalışabildikleri, ortak bir komünitede buluşup iş ve sosyal çevrelerine network anlamında katkıda bulunmayı amaçlayan bireyler için hizmet veren alanlar olarak tanımlanabilir coworking spaceler. Türkçede paylaşımlı ofis alanları olarak yaygınca kullanılan bu alanlarda, insanlar yaratıcılıklarını artırıken, yeni iş ortaklıkları kurabilir hatta kendilerine yeni iş kolları da yaratabilirler. Özellikle freelancer ve start-up’ların tercih ettiği bu ofis türü, kendini geliştirmeyi seven ya da amaçlayan herkes için çalışma alanı sunar.

Türkiye’de hızla yayılan bu yeni trend ofisler, kullanım amaçlarına ve lokasyonlarına göre kullanıcı açısından ince elenip sık dokunuyor. Bu alanların bir diğer güzel olanağı ise de sanal ofis hizmeti sağlamaları. İşini online olarak yürütebilen şirketler için yasal adres ve toplantılarını ofiste yapma imkanı gibi servisler sunan sanal ofisler, şirket masraflarını da azaltıyor ve şirkete tasarruf anlamında katkı sağlıyor.

LeventOfis sizin için, size uygun çözümü sağlarken, her daim kullanıcının rahatlığını ve verimliliğini ön planda tutmayı amaçlıyıor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaz Kampanyası 400 TL 250 TL'den başlayan fiyatlar sizi arayalım!

X