Uzaktan Çalışanlar Ofiste Çalışanlara Göre Daha İyi Performans Gösteriyor, Ama Neden?

uzaktan-egitim

Araştırmalara göre ofiste çalışanlar daha çok konsantre olma sorunu yaşıyor.

Konferans salonlarındaki şeker makineleri, hamaklar veya molalarda konsolda oyun oynayabileceğiniz bir ofis… Ya da özellikle teknoloji şirketleri arasında oldukça popüler olan bira muslukları ve masa tenisi… Bu tarz şeylerle mutlaka karşılaşmış ya da duymuşsunuzdur.

Bunlar belki çalışanlar için anlık olarak eğlenceli olabilir fakat tüm bunlar çalışanlar için gerçekten de yararlı veya gerekli mı?

Şirket sahiplerinin bu ofis özelliklerini çalışanlarına sunmak için bu kadar uğraşıyor olması oldukça iyi niyetli. İnsanlara birbirleriyle kaynaşmak, eğlenmek ya da stres atmak adına olanaklar yaratmak istiyorlar fakat araştırmalara göre bu gibi şeyler yarardan çok zarar getiriyor.

Yapılan bir araştırmaya göre masa başı işte çalışan kişilerin konsantrasyon sorunu 2008’den beri %16 oranında artış gösterdi. Ayrıca gerektiğinde çalışmak için sessiz bir ortam bulamadığını söyleyen çalışanların oranı da %13 arttı.

İnsanlar işlerini efektif bir şekilde yaptıkları sürece bunu nerede yaptıkları çok da önemli olmamalı. Uzaktan çalışma konusunda olumlu düşünen yalnızca biz değiliz. Birçok anket ve araştırma da üretkenlik konusunda uzaktan çalışmanın en iyi seçenek olduğunu gösteriyor.

Uzaktan çalışanların ofiste çalışanlara göre daha iyi performans göstermesinin üç sebebini açıklayalım:

  • Üretkenlik

Ofisteki dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak ve işi kendine en uygun şekilde yapabilme özgürlüğüne sahip olan çalışanın daha fazla üretme fırsatı oluyor. Birçok insan uzaktan çalışmayı tercih ediyor. Amerika’da yapılan bir ankete göre çalışanların %65’i uzaktan çalışmanın üretkenliklerine olumlu bir etki yapacağı görüşünde. Ankete katılanların %86’sı ise en iyi yalnızken çalıştıklarını söyledi.

  • Takım Çalışması

Arada mesafe olsa da uzaktan çalışanlar takım çalışmasına oldukça uygunlar. Mesafe daha etkili bir iletişimin oluşmasına olanak sağlıyor. İşlerini yürütebilmek için takımın diğer üyeleri ile iletişim halinde kalıyorlar ve bu da ekibin ve kişiler arasındaki iş birliğinin daha güçlü olmasını sağlıyor.

  • Ulaşılabilirlik

Ofis ortamında aradığınızda yerinde bulamayacağınız kişiler mutlaka olacaktır. Çalışanlar iş saatlerinde başka bir yere gidebilmek ya da özel hayatlarında başka bir işi halledebilmek adına ofise gelmeyebiliyorlar. Uzaktan çalışanların ise ofise gelmemek için herhangi bir mazeret üretmesine gerek olmuyor. Tüm işini kendine göre ayarlayabildiği için özel hayatını da bunun etrafında kolayca şekillendirebiliyorlar. Örneğin hasta olduklarında ofise gelmemek ve o günü boş geçirmek yerine evlerinden çalışıyorlar. Bir yere gidilmesi gerekiyorsa gidebiliyorlar ve işlerini ona göre ayarlayabiliyorlar. Bu gibi şeyler uzaktan çalışanları ofiste çalışanlara göre daha ulaşılabilir kılıyor.

Uzaktan çalışmanın sıradan ofis saatlerine göre neden daha tercih edilebilir olduğunu size kısaca anlattık. Uzaktan çalışanlar dışarıdan gelen ve çalışma şekillerini etkileyebilecek elementlerden kolayca kaçınarak gerçekten önemli olan üretkenlik, işlerini zamanında bitirmek gibi şeylere dikkatlerini verebiliyorlar, özel hayatlarını işlerine göre ayarlayabildikleri için de iş onlar için bir yük olmaktan çıkıyor.

İyi hissetmeleri için de hamak ya da bira musluklarına gerek kalmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir