Mayıs Ayına Özel Kampanya!

Freelancer Çalışanların Kazanması Gereken 5 Alışkanlık

freelancer-calisanlarin-kazanmasi-gereken-5-aliskanlik

Freelancer çalışanlar işlerini evde, kafede, diledikleri her yerde yapma özgürlüğüne sahip. Günümüzde freelance olarak çalışmanın cazip hale gelmesinde bu özgürlüğün payı olukça büyük. Özellikle kurumsal hayattan bunalmış, kendi belirlediği saatlerde çalışmak isteyenler tarafından daha çok tercih ediliyor. Peki, bu özgürlük alanında kurallar olmadan çalışmak ne kadar mümkün? Freelancer çalışanların alışkanlık haline getirmesi gereken 5 öneriyi sizler için derledik.

1.Belirlediğiniz Çalışma Saatlerine Uyun

Freelance çalışmanın en büyük avantajlarından biri çalışma saatlerinizi belirleyebilmenizdir. Kurumsal bir işte çalışmadığınız için sabah 9 – akşam 6 şeklinde çalışmak zorunda değilsiniz. Sabah kalkmakta zorlanıyorsanız farklı saat aralıklarında çalışabilirsiniz. Bazı freelancer çalışanlar gece çalışmalarında daha üretken ve verimli olabiliyor. Sizin için günün en verimli zaman dilimini belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Önemli olan, bir rutin belirlemek ve bahane üretmeden bu rutine uymaktır.

2. Hedef Belirleyin ve Plan Yapın

Eğer uzun vadeli plan yapmak istemiyorsanız kendinize günlük hedefler koyabilirsiniz. Belirlediğiniz çalışma saatleri içinde minimum ne kadar iş yapabilirsiniz? Freelancer çalışanların yaptığı hatalardan biri hedeflerini belirledikten sonra doğru bir plan oluşturamamaktır. Çok zamanınız olduğunu düşünürseniz hedeflediğiniz işlerin bir kısmını bitirebilirsiniz. Tam tersi olarak, plan yapmadan bir anda tüm işlerinizi bitirmeye çalışmak da sizi yıpratır. Düzenli ve sistemli bir çalışma planı yaparak hem hedeflediğiniz işleri zamanında bitirebilirsiniz hem de kendinize ayıracak zamanınız kalır.

3. Odaklanmayı Öğrenin ve İşlerinizi Ertelemeyin

Çalıştığınız süre boyunca üretken ve verimli olabilmek için yaptığınız işe odaklanmanız gerekir. Freelancer çalışanlar genellikle işleri istedikleri zaman yapabileceklerini düşünür. Serbest çalışmanın böyle bir avantajı olsa da bir süre sonra işlerinizi sürekli ertelemeye başlayabilirsiniz. Çalışmak istemeseniz de kendinizi motive edici yollar bulabilirsiniz. Örneğin, kafanızı toparlayabilmek için sessiz ve açık bir alanda çalışmak size yardımcı olacaktır. Belirlediğiniz çalışma saatleri içinde kendinize başka programlar yapmamayı alışkanlık haline getirmek de işleri ertelemenizi önler.

4. İdeal Çalışma Alanınızı Yaratın

Özellikle odaklanma sıkıntısı çeken freelancer çalışanlar için rahat çalışabilecekleri bir ortamın önemi büyük. Ev gibi kapalı bir yerde çalışıyorsanız odanızdaki dikkat dağıtıcı eşyalardan kurtulmanız gerekir. Aynı zamanda, geniş bir masa ve dik oturabileceğiniz sandalyeler uykunuzun gelmesine engel olur. Freelance çalışanlar istedikleri zaman dışarıda da çalışabilir. Evden sıkıldığınızda sessiz bir kafeye gitmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

5. Kendinize Vakit Ayırın

Hiç ara vermeden sürekli çalışmak bir süre sonra sizi fazlasıyla yoracaktır. Haftanın belirlediğiniz günlerinde çalışmaya ara verebilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşmak, sinemaya gitmek hatta evde dizi izlemek bile size iyi gelir. Belli aralıklarla tatile çıkmak döndüğünüzde daha verimli çalışmanızı sağlar. Freelancer çalışanlar genellikle gün içinde de kısa molalar vererek kendilerini deşarj ederler. Yapacağınız yürüyüşler ya da kahve molaları daha rahat çalışmanıza yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir