Mayıs Ayına Özel Kampanya!

Hayal Gücünün Sınırlarını Zorlayan Ofisler

hayal-gucunun-sinirlarini-zorlayan-ofisler

Yeni trendler, yeni iş tanımları ve yeni konseptler… Tüm bunlar artık geleneksel iş ortamından çıkmamızı ve farklı fikirlere açılmamızı sağladı. Birbirinin kopyası olan alışageldiğimiz çalışma ortamları kendini yenilikçi dizaynlara bıraktı. Dört tarafı duvarla kaplı ruhsuz ofislerde çalışmaktansa şekil, renk ve doğa gibi faktörler tasarıma yansıdığında çalışanlar ilham alarak daha verimli ve mutlu bir iş hayatı sürdürebilirler. Eski sığınaklar, sinemalar ve damıtma tesislerden dönüştürülmüş sıra dışı ofisler estetik duygularınıza hitap ederken sizi hayrete düşürecek.

Bahnhof – İsveç

Soğuk savaş döneminde İsveç’te başkent Stokholm’ün merkezinde bulunan eski bir nükleer sığınak ve komuta merkezi bugün artık prestijli bir şirketin ofisi olarak hizmet veriyor. Burası Vita Berg Park’ın granit kayalarının 30 metre altına gizlenmiş etkileyici bir alan. Savaş esnasında hidrojen bombasının basıncına dayanabilecek şekilde tasarlanmış sığınak şimdilerde Bahnhof firmasının ana merkezi. Son zamanlarda ise Wikileaks’in evi olarak da ün kazandı.

Görsel: Bahnhof.net

Comvert- İtalya

1940’larda İtalya’daki eski bir sinema günümüzde Comvert adlı paten şirketine ev sahipliği yapıyor. Sinemanın 1400 m2’lik iç mekanını showroom, depo alanı ve paten sahası olarak tasarlayan Studiometrico ortaya olağan üstü bir manzara çıkarmış.

Görsel: Cool Cities

Anvers Liman İdaresi – Belçika

“Kavislerin kraliçesi” olarak bilinen mimar Zaha Hadid’in tasarladığı Anvers Liman İdaresi’nin merkez ofisi nefesleri kesen bir eser. Geleneksel yapıda bir binanın üzerine kondurulan gemi şeklindeki ofis alanı, limanın dinamik ve yenilikçi sembolü olarak addediliyor. Yapı yaklaşık 500 çalışana iş ortamı sağlıyor.

Görsel: Bobo Boom

TreexOffice – Londra

Doğayla iç içe çalışmak isteyenler için Londra’nın göbeğinde bir ağaç ofis mevcut. TreexOffice tek başına çalışan girişimcilere ev sahipliği yapıyor. Yapının amacı kamuya açık alanlarda insanların sürdürülebilir şekilde etkileşime girmeleri sağlamak. Ofisin geliri ise doğrudan bölgenin parkları ve yeşil alanları için harcanmakta.

Görsel: Ground Work

Seglascano – Madrid

Doğanın tam içinde yer alan muazzam diğer bir çalışma ofisi Madrid yakınlarında bir ormanda tasarlanmış. İspanyol mimarlar Jose Selgas ve Lucia Cano, TreexOffice konseptinde olduğu gibi doğayla uyumlu aerodinamik bir iş ortamı sunuyor. Seglascano ofisinin kavisli tavanı sayesinde yapay aydınlatmadan kurtulan çalışanlar ferah bir atmosfere sahip.

Görsel: Iwan Baan

Yiduan – Şanghay

Son olarak, Uzakdoğulu Yiduan tasarım şirketinin yeni ofis projesi hayal gücünüzün sınırlarını zorlar nitelikte. Yapı 10 nakliye konteynerinin istiflenmesinden oluşuyor. Eserin birinci katı resepsiyon ve sergi alanı, ikinci katı kafeterya, üçüncü katı ise çalışma ofisleri olarak tasarlanmış. Şanghay’da doğanın içinde bulunan yapının ortasında bir nehir de var.

Görsel: Design Boom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir