Sanal Ofis Vergi Levhası

Şirket kuruluşunu ya da adres değişikliğini sanal ofislerle yapmak isteyenlerin öncelikle vergi dairesine yasal bildirimde bulunması gerekir. Şirketinizin tebligat adresi olarak göstereceğiniz sanal ofis adresi için ofisin bağlı olduğu vergi dairesine müracaat etmelisiniz.

Kuruluş ve adres değişikliği işlemlerini gerçekleştirdikten sonra şirketinizle ticari faaliyetlerde bulunabilmek için vergi levhası da almanız gerekir. Vergi levhası; Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve üzerinde şirket adresi, şirket ünvanı, şirket sahibinin ad/soyad gibi bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. Şirketlerin ticari faaliyetlere başlayabilmesi için bu belgenin alınması gerekir.

Vergi Levhasının Alınması Zorunlu mu?

Geleneksel ofislerle kuruluşu gerçekleştirilen şirketler gibi sanal ofis kullanarak kurulan şirketler için de vergi levhası alınması zorunludur. Resmi tebligat adresiyle birlikte şirketinizin ticari faaliyetlerde bulunabilmesi için bu belgeyi almakla yükümlüsünüz.

Sanal ofisler günümüzdeki gibi yaygın bir şekilde kullanılmadığı zamanlarda fiziki ofislere vergi levhasının okunabilecek şekilde asılması zorunluyken günümüzde bu uygulama ortadan kalkmıştır. Yalnızca almanın zorunlu olduğu vergi levhalarına Vergi Usul Kanunu’nun 5. maddesinde yer verilir. Bu maddeye göre, kazancı basit usulde olan çalışanlar dahil gelir vergisi mükellefleri, kazançlarını gösteren bu belgeyi almak zorundadır.

Vergi Levhasında Hangi Bilgiler Yer Alır?

 • Şirket sahibinin adı/soyadı,
 • Şirket adresi,
 • Ticaret ünvanı,
 • Sanal ofisin de bağlı bulunduğu vergi dairesi,
 • Vergi numarası,
 • Vergi türü,
 • İşe başlama tarihi.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Sanal ofisle şirketinizi kurmak ve vergi levhanızı alabilmek için öncelikle gerekli belgelerle sanal ofisin bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapmanız gerekir. Faaliyet alanına göre şirket türüne karar verdikten sonra birlikte çalıştığınız mali müşavir sizden başvuru belgelerini isteyecektir. Bu belgeler;

 • Kimlik,
 • Sanal Ofis Kira Sözleşmesi,
 • İmza Sirküleri,
 • Mali Müşavir Vekaletnamesi.

Bu belgelerle birlikte vergi dairesine yaptığınız tebligat adresi bildiriminin ardından vergi levhanız hazır hale gelir. Günümüzde bürokratik işlerin de giderek dijitallemeye başlaması bu belgelerin de elektronik ortama aktarılmasını sağlar. İsterseniz e-devlet üzerinden vergi levhanızı sorgulayabilir, çıktısını alarak kullanabilirsiniz.

LeventOfis sanal ofis hizmeti ile şirket kurulumunuzu kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Vergi dairesine bildirim ve vergi levhasının alınmasının ardından sanal ofis adresine yoklama için vergi dairesi memurları gelir. Bu aşamada LeventOfis sanal ofislerin profesyonel resepsiyon personeli memurları en doğru şekilde karşılayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir