Stopaj Nedir?

 

Stopaj, en kısa ve net tabiriyle vergi ödeme şeklidir. Stopaj; işverenlerin, kurumlar vergisine bağlı olan kazanca ait tutarını, yasalar çerçevesinde belirlenmiş bir oranını, işi yapan kişi adına peşin şekilde vergi dairesine yatırmasıdır.

Stopaj, ilk olarak Gelir Vergisi ödemesiyle meydana gelmiştir; ancak zamanla bu vergilendirme türü çok daha geniş bir alanı kapsamaya başlamıştır. Böylece sadece Gelir Vergisi değil, pek çok vergi türü stopaj şeklinde ödenebiliyor.

Stopaja örnek vermek gerekirse, bir firmada çalışan kişinin vergilerini kendisinin değil, işvereninin, çalışanın maaşından kesilmesi kaydı ile vergi dairesine yatırmasıdır. Bunun yanı sıra, devlet memurlarının da vergileri işverenleri tarafından vergi dairesine yatırılıyor; ancak memurların maaşlarından kesiliyor.

Stopaj Vergilendirme Şeklinin Kullanıldığı Alanlar

Stopajın genellikle Gelir Vergisi ödeme şekli olmasının yanı sıra, Menkul Sermaye ve İradı Vergisi de bu şekilde ödenebiliyor. Bu durumun en önemli amacı ise, olası vergi kaçakçılığını önlemektir. Gelir Vergisi’nin sisteminde, gelir işi yapana ulaşmadan verginin kesilmesi mevcuttur. Tevkif, yani stopaj şeklinde vergi sistemi ülkemizde oldukça sık görülür.

Stopajın Şekli ve Kullanılmasındaki Amaç

Stopajda işveren, işi yapan kişiye ücretini ödemeden önce gereken vergileri keser ve kalan kısmı öder. Bu yöntem, vergi tahsilinin daha garantili şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Aynı zamanda vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla uygulanan bir yöntemdir.

Stopaj yöntemi, vergi yükümlülerinin de işlerini kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu yöntemle işverenin, işi yapan kişinin vergisini direkt olarak vergi dairesine iletmesi, işi yapan kişideki psikolojik baskıyı da oldukça azaltmış oluyor.

Stopaj Hesaplama

Ödenecek tutara, stopaj oranı uygulanarak hesaplanır.

Ücret Stopajı: Brüt ücretten SGK kesintileri düşürüldükten sonra, kalan tutar baz alınarak ücret stopajı hesaplanır. Ücret ödemelerinde stopaj oranı sabit değildir. Her yıl, vergi dilimleri güncellenir ve böylece güncellenen bu orana göre ücret ödemesi hesaplanır.
Kira Stopajı:  Brüt kira tutarına %20 oranı uygulanır ve kira stopajı hesaplanmış olur. Kontrat, net üzerinden yapılmış ise, net kira tutarı %25 oranı ile hesaplanır.

Tevkifat ve Stopaj Terimleri Aynı Mıdır?

Her iki terim de vergi kesintisi anlamı taşır. Ancak tevkifat terimi KDV’de çok daha fazla ve sık kullanılır.

Hangi Ödemelerde Stopaj Zorunludur

  • Personellerin ücret ödemeleri,
  • Kira ödemeleri,
  • Mevduat faizi,
  • Serbest meslek ödemeleri (mali müşavir, avukat…)

Sanal Ofis Kiralamasında stopaj ödemesi ile ilgili detayları, sanal ofislerde stopaj vergisi var mı başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir